
Sobota, 22. 6. 2019. Pogledam vremensko napoved. No ja, mogoče bomo imeli pa srečo in se odpravim proti strelišču na Bloški polici.
Napovedana je nova tekma v seriji 3-gun tekem SD 1991.
Pridemo pred dogovorjenim časom, vendar nas kljub temu pričaka že postavljena proga. Hiter pogled mi ne pove ničesar. Kaj bo prvo puška ali “pumpa,” bomo imeli lahko naboje za “pumpo” v holderjih?
Pogledam papirnate tarče. Vse so zavite v prozorno folijo. Kljub temu še vedno upam, da nam bo vreme naklonjeno. Pogledam v nebo. Oblačno, vendar se skozi vidi svetloba – bo, bo zdržalo bo.
Vodja streljanja Samo nam pove še par hitrih opomnikov in že preda besedo Janezu, ki bo vodil strelce na liniji. Na hitro ponovi še enkrat varnostna pravila in nam razloži potek proge.
Pa začnimo!
Že po nekaj strelcih prvi pripetljaj. Naboji iz “pumpe” se odločijo strelcu sami izleteti iz nabojnika pod cevjo. Malo začudenja, malo smeha in že v vrsti iščemo vzmet, ki mirno počiva nekje v travi.
Še predenj se dobro zavem, že vsi vedrimo pod majhnim nadstreškom in dež prekine nadaljevanje tekmovanja. Sam pri sebi se jezim, da nam ne bo zopet zmanjkalo časa in ne bomo vsi strelci prišli na vrsto.
Nadaljujemo in zopet vedrimo. Le kdo je danes naročil tako “sranje” z vremenom. Papirnate tarče počasi, kljub zaščiti postajajo mokre. Saj bodo zdržale, si mislim. Če ne, jih bomo pa menjali.
Končno sem na vrsti.
Začnem s “pumpo,” ki sem jo napolnil z naboji, katere sem pripravil v posodico na mizi poleg “pumpe.” Kot je videti ne bomo videli danes nič hitrih quadloadov, sem si mislil, ko sem poslušal “briefing.” Spopadem se z vrsto kovinskih tarč, dokler mi zaradi zgrešenih strelov ne zmanjka nabojev. Tarč med katerima se je stiskal talec se nisem niti dotaknil. Premik do soda, kjer so me zopet v skodelici čakali še dodatni naboji in dva “sluga.” Prvič bo zame – to bo še zanimivo. Odložim “pumpo” v sod in se premaknem do pozicije s katere bom s puško polavtomatsko uničil ostale nasprotnike. Prva dva iz papirja mi kljub nestabilni zibajoči podlagi nista delala preglavic in tudi ostale tri kovinske plošče mi zaradi dobre opore hitro “zazvonijo.” Potem pa trenutek streznitve. Dve tarči na 300 m razdalje opremljeni s svetlobnim indikatorjem zadetka. Štirje streli v prazno. Nič ne bo, škoda časa in nabojev. Raje hitro izločim iz igre še preostale tri kovinske nasprotnike, še zadnjič zaklenem puško in jo odložim v sod. Odhitim proti gumi, stopim vanjo in s pištolo popokam dve papirnati tarči in nepregledno število kovinskih. Hiter premik še na zadnji položaj, vmes taktična menjava nabojnika in že izpod paravana padeta dva poperja. Vstanem, vdihnem še zadnjič in položim še prestale v travo skrite bele kovinske ploščice. No vsaj pištola je šla tako kot sem pričakoval.
Kljub časovni stiski še preostali tekmovalci odstrelijo zelo dinamično progo, pospravimo opremo in tarče in že ob pivu prijetno kramljamo o strelstvu povezanih stvareh.
Rezultati tekme, trenutni seštevek v ligi.
Mike
Poročilo treninga streljanja članov Zveze MORIS
Datum treninga: 22.6.2019
Mesto: strelišče Mačkovec / Bohinjska Bela
Organizator: Zveza MORIS – Samokres Trzin
Odgovorni vodja streljanja: Tomaž – Samokres Trzin
Število strelcev: 13
Vreme: oblačno s padavinami, 22 st. C
Orožje: pištole kalibra 9 mm, polavtomatske puške kal. .223, .308, 7,62×39 mm, ostrostrelske puške kalibra 6,5x47L, 308W
Varovanje: Valina – 2 varnostnika
Ocena treninga: ZELO DOBRO
Trening je potekal v skladu s strogimi varnostnimi pravili, ki jih Zveza MORIS zahteva na svojih dogodkih na streliščih Slovenske vojske. Streljanje je potekalo brez posebnosti in člani Zveze MORIS so pokazali visok nivo usposobljenosti uporabe strelnega orožja. Streljalo se je od 9h do 12h – 3 ure. Za trening smo imeli v prvem delu odlične vremenske pogoje, v drugem delu pa dež, zaradi česar smo trening nekoliko skrajšali.
Strelišče je bilo očiščeno in pokošeno do razdalje 200 m.
Tomaž Jamnik – odgovorni vodja streljanja
Zveza MORIS – SD Samokres Trzin

Na oblačno jutro v soboto, 15. 6. 2019, smo se začeli zbirati v kamnolomu Griže pri Rižani okoli devete ure.
Pred nami je bil namreč 2. (in tudi zadnji do oktobra) Steel Challenge pod okriljem strelskega društva Kanela in Amaterske Strelske Zveze Slovenije.
Za tekmo je bilo odprtih 70 mest, vse skupaj pa nas je tekmovalo 85 strelcev. Prijavljeni smo bili v 7 Squadov, večina strelcev SD 1991 se nas je prijavila v Squad 5.
Tekmovanje je bilo razdeljeno na 7 Stageov, kjer je bila osnova vedno ista- zadeti 5 kovinjskih platk kar se da hitro, vrstni red streljanja tarč je poljuben, le da moraš vedno zadeti, z rdečo označeno kovinsko platko, zadnjo. Na vsakemu stage-u si imel na voljo 5 poskusov, štejejo se 4je najboljši časi (slednje ti lahko pokvari miss – 3 sekunde pribitka ali procedura – prav tako 3 sekunde pribitka).
Minimalno število nabojev je bilo 175, realno pa smo vsi pokurili okoli 220-300 nabojev.
Večino nas je streljalo s pištolo v divizijah Produkcija ali Limited, nekaj pa jih je streljalo tudi z revolverjem, PCCO, ISR in CO.
Stage-i so si bili med sabo zelo podobni (razlikovali so se v poziciji zadnje tarče in pa oddaljenosti), posebnost sta bila le stage-a 4 in 5, kjer si pri prvem moral streljati 2x z leve strelske pozicije, 2x z desne, enkrat pa si se odločil sam. Pri Stage-u 5 pa so bila narisana 3 strelska mesta. Desničarji so morali dve levi platki streljati z leve strelske pozicije, narediti tranzicijo na sredinsko strelsko mesto in odstreliti še preostale tri. Levičarji so delali isto, le da so začeli na desni strani.
Izkupiček dneva, ki se je začel kot oblačen, končal pa z žgočim soncem, je bilo VARNO odstreljano tekmovanje s strani strelcev SD 1991 in tudi drugih.
Seveda pa je treba pohvalit vse naše strelce, predvsem pa tiste, ki so odnesli kolajno:
- Žiga Polajnar – 2. mesto v LTD (skupno deseti),
- Gašper Gorenc – 2. mesto v PROD (skupno osmi),
- Dejan Gradišnik – 3. mesto v PROD (skupno dvanajsti),
- Nejc Kozamernik – 2. mesto v CO (skupno sedmi) in
- Aljaž Kozamernik – 2. mesto v PCCO (skupno drugi).
Še uradni rezultati in slike.
Samo S.

Poročilo treninga streljanja članov Zveze MORIS v spomin na razglasitev slovenske osamosvojitve junija 1991
Datum: 15.06.2019
Mesto: strelišče SV Mačkovec Bohinjska Bela
Organizator: Zveza MORIS – društvi SCL in SD 1991
Odgovorni vodja streljanja: Andrej Feguš – SCL
Število strelcev: 21
Vreme: delno oblačno-sončno , 30 st. C
Orožje: ostrostrelske puške kalibra 6,5x47L, 260 Rem, 6,5 C, 308W, 6BR,
Varovanje: Valina – 4H
Ocena treninga “Počastitev razglasitveslovenske osamosvojitve junija 1991“: ZELO DOBRO
Trening je potekal v skladu s strogimi varnostnimi pravili, ki jih Zveza MORIS zahteva na svojih dogodkih na streliščih Slovenske vojske. Streljanje je potekalo brez posebnosti in člani Zveze MORIS so pokazali visok nivo usposobljenosti in kvalitete uporabe strelnega orožja. Streljalo se je od 9h do 13h – 4 ure.
Andrej Feguš – odgovorni vodja streljanja
Zveza MORIS-SCL

Prvo soboto v juniju se je na strelišču Sodražica odvijala 3. Tekma SZDS. Skupaj je nastopilo 67 tekmovalcev na 6 različnih prograh.
Stage 1 smo pričeli sede, s plastenko v roki in pištolo na mizi (condition 2). Po pisku smo se še vedno sede spopadli s tremi tarčami, nato je sledil premik do naslednje strelske pozicije in soočenje še s tremi tarčami.
Stage 2 se je začel nekoliko drugače, v levi (šibki) roki smo za ročaj držali zabojček ter se na pisk enoročno v taktičnem zaporedju spopadli z dvema papirnatima tarčami in popperjem. Po premiku in odlaganju zabojčka pa še dvoročno s preostalimi tarčami.
Stage 3 smo pričeli z rokami na sodu, prav tako smo na različne sode odložili nabojnike. Po pisku smo se med streljanjem v premiku sprehodili “slalom” mimo sodov, nato ob izpraznjeni pištoli uporabili predpripravljen poln nabojnik ter se s kritja spopadli s kombinacijo papirnatih in kovinskih tarč.
Stage 4 se je pričel iz obrata, kjer smo nabojnike in pištolo ponovno odložili na sode. Razen obrata je bila proga statična, vendar seveda iz kritja.
Stage 5 je bil sestavljen iz treh strelskih pozicij in 5 tarč – 3 strelne, med njimi pa po 1 talec, vse postavljene na enaki razdalji od strelca, zato smo ponovno uporabili taktično zaporedje. S pozicije P1 smo streljali dvoročno, s pozicij P2 in P3 pa z močnejšo in šibkejšo roko.
Stage 6 je bil izpeljan v sedečem položaju, zato je bilo tu zaporedje strelov najhitrejše.
Tekme se je udeležilo 7 strelcev našega kluba, dosegli pa smo posamezno sledeče rezultate:
Andrejašič Miha – 2.mesto ESP-Master
Kozamernik Nejc – 2.mesto ESP-Expert
Mejač Blaž – 1.mesto ESP-Sharpshooter
Gradišnik Dejan – 2.mesto SSP-Expert
Kozamernik Aljaž – 4.mesto SSP-Expert
Miklavc Matevž – 4.mesto SSP-Sharpshooter
Govednik Dejan – 12.mesto SSP-Marksman
Ter ekipno z dvema ekipama odnesli 2. In 3. mesto
Miha Andrejašič





